Proč mám rád zrovna bridž?
- Je to zdvihová hra pro malé i velké, ženy i muže, hra až nadosmrti.
- Je to hra anglických džentlmenů, a i když zrovna džentlmeni nejsme, tak se o to snažíme.
- Je to pro většinu lidí společenská hra (podobně jako mariáš, srdce, žolík či sedma), pokud jste vážný typ či silný introvert, nevadí, soutěžní bridž bude pro vás. Tam se tolik nenamluví.
- Hrát může:
- každý za sebe (hrají dvojice, ale body se počítají za každého zvlášť; typické střídání hráčů u stolu s jednodušším licitačním systémem pro všechny),
- ve dvojici (typické páráky se snahou o zisk maxima bodů za téměř jakoukoliv herní cenu),
- a ve čtveřicích (typické týmáky se snahou o zisk maxima bodů s minimem rizika na pád při sehrávce – s možností náhradníka, (ne)hrajícího kapitána, trenéra, maséra či masérky, … :-)).
- Bridž patří mezi duševní nebo, chceme-li, mentální sporty (dříve reprezentované na olympiádě, nyní přejmenované na mentalympiáda: v češtině to bohužel zní spíš hanlivě) – vedle šachu, dámy, go a čínského šachu.
- Na své si přijdou matematici a statistici, neb karty se odkrývají postupně a dává to prostor boje proti vyčíslitelnému riziku. Podobně jako u např. pokeru či v šachu (při omezení počtu zkoumaných tahů).
- Existuje dostatek anglické literatury pro všechny úrovně hráčů. V češtině něco málo existuje a na nových podkladech se pracuje.
- Hra pro nováčky a začátečníky až po zkušené hráče, karetní experty a hráče světové třídy.
- Hráči si mohou připravit vlastní licitační systém, konvence, …
- Bridž = naše
srdcovkapikovka!
Zpět do domečku...