Vlny na univerzitním šampionátu 2012Čína versus Česká republika

Víno? Pivo? Limo? Brambůrky? Oříšky? Preclíčky? Cokoliv, co je třeba, jde se ve středu 11. července 2012 fandit! Kvartet mušketýrů (Lukáš Barnet, František Králík, Michal Kopecký a Milan Macura) je po zuby vyzbrojen.

Naše barvy nastupují po pátém kole ze sedmnácti z druhého místa se 100 vimpy za Polskem 1 se 111 vimpy proti Číně 1 s 96 vimpy za pozici čtvrté. Utkání začalo přesně, ale asi dle francouzského času, tedy o hodinu dřív u nás, nebo jsem jednoduše úplný začátek prospal, nebo přehlédl 15:45 za 16:45. To jsem fanda!

Ačkoliv na BBO běžel paralelně dánský bridžový festival se zvukovou stopou, tak se na prvním stole sešlo přes 800 diváků, na druhém stole kolem stovky. K psanému komentáři se mnoho VuGraph komentátorů neodhodlalo, jen tu a tam větička či dvě, občas angličtina či francouzština na druhém stole, všichni byli zabraní do hry. :-) U svého výkladu jsem komentáře odstranil úplně, aby se nahodil GIB a vy si jej mohli užít.

Kdo je netrpělivý, zde je daný segment (ke shlédnutí, ke stažení). Pro ostatní nechť si nahodí konverzní tabulku z impů do vimpů, neb to je základ, 16 krabic. Začátek je pro všechny stejný: 0-0 impů, 15-15 vimpů.

Máme šanci nebýt převálcováni? (větší obrázek po nakliknutí)
Upraveno TeXem z OpenStreetMap.org, rastrováno GraphicsMagickem.

Rozdání 1. z 16

 
DTH: N-S 10, 8, 8, 10 a 8; E-W 3, 4, 4, 3 a 5.
Par: 3Bt N/S +1 za +430 pro N-S.
Beze změny, stav po rozdání: 0-0 impů (rozdíl 0); 15-15 vimpů.

A je to tu! Symbolické vykopnutí míče. První rozdání je zahřívací, narozdíl od jiných segmentů, a oba týmy identicky licitují Par, stejné výnosy, ale již jiné markování, a brzy ukazují oba hlavní hráči své listy a nárokují 10 zdvihů. Dobře, kluci, dobře!

Rozdání 2. z 16

 
DTH: N-S 12, 8, 11, 10 a 12; E-W 1, 4, 2, 2-3 a 1.
Par: 6Bt N/S = za +1440 pro N-S.
+10, stav po rozdání: 0-10 impů (rozdíl 10); 13-17 vimpů.

Agresivní blok rozbouřil klidné čínské vody, kdy nedohledali trefový nebo beztrumfový malý slem na prvním stole. Na druhém stole dali přednost bránění před hledáním slemu, i to bylo dobré +1100 bodů versus +1440 bodů. Obrana byla perfektní, nechala lince jen čtyři trumfové zdvihy. Bylo snadné v obraně chybovat, neb po vyjetí vysokých piků z Jihu a až následně trefů by byl Sever expasován a musí odevzdat srdcový nebo kárový zdvih. Kdyby byl Východ se sedmi avizovanými pikami a Sever s pikovou šikanou, Sever by se v obraně zapotil. Také na rozdání vidíme, že nelze u Západu snapovat, distribuce 6-2-3-2 proti 3-4-4-2 je zde skutečně nebezpečná.

Rozdání 3. z 16

 
DTH: N-S 3, 3, 2, 3-4 a 4; E-W 10, 10, 10, 9 a 8.
Par: 3Bt E/W +1 za -630 pro N-S.
+12, stav po rozdání: 0-22 impů (rozdíl 22); 10-20 vimpů.

Je potřeba si vybrat nejstabilnější závazek v drahé nebo v beztrumfech. Na prvním stole rutinérsky. Na druhém stole dohledávají slem a skončí na páté úrovni. Následuje však rychlá smrt: dva trefy a jedno srdce, jak impas nesedí. Trefový výnos od Severu a připsána výborná obrana do Uherského Hradiště a Havířova. Netrefový výnos dává hlavnímu hráči možnost splnit. Srdce zadá dokonce nadzdvih. Po například károvém výnosu hlavní hráč bere vysokou. Vyjede dvě kola vysokých srdcí a začne protáčet piky. Na třetí piku si zahazuje trefu a na čtvrtou piku další. Sever už situaci neuhlídá a hlavní hráč ztrácí jen jednu srdci a jeden tref.

Rozdání 4. z 16

 
DTH: N-S 3, 7, 9, 1 a 1; E-W 4, 6, 4, 12 a 12.
Par: 6 N/S -3 za -800 pro N-S.
+9, stav po rozdání: 0-31 impů (rozdíl 31); 8-22 vimpů.

Dvě kontrolované barvy a šikana v barvě třetí. Velmi těžké na licitaci. Téměř hranicko-trutnovský pár hrající za VŠE v Praze nalezli malý trefový nebo kárový slem, hrají 5 s nadzdvihem. V levných barvách máme deset zdvihů, jeden získáme na pikách a pikový snap, jak se trefy nedělí 0-4, i poté by se zahráním piků v dřívější fázi sehrávky dalo snapovat. Na druhém stole se čínský pár přiklonil k obraně a přichází o 9 impů, neb závazek 4X padá jedenkrát. Děláme fotbalové a hokejové vlny: vlna, vlna, vlna, ... Super, velmi dobře naši!

Rozdání 5. z 16

 
DTH: N-S 3, 6, 6, 5 a 3; E-W 9, 6, 7, 8 a 10.
Par: 3Bt E/W = za -400 pro N-S.
Beze změny, stav po rozdání: 0-31 impů (rozdíl 31); 8-22 vimpů.

Obrovská šance, pro oba týmy, nutno dodat! 10 figurových bodů (plus jedna desítka a devítka) plus 14 figurových bodů (plus desítka a pětilist), stálo za hřích celoherní závazek zkusit. Je tam schovaný jeden pikový zdvih, dva srdcové, jeden až dva kárové a čtyři až pět trefových. Při pikovém útoku (eso+král i čtvrtou zvrchu) se trefový impas kluka nabízel ke zvážení jako drop kluka, což proběhlo na obou stolech. Skóre beze změny, šul-nul.

Rozdání 6. z 16

 
DTH: N-S 7, 5, 6, 7 a 6; E-W 6, 8, 7, 5 a 6.
Par: 2BtX N/S -1 za -100 pro N-S.
Beze změny, stav po rozdání: 0-31 impů (rozdíl 31); 8-22 vimpů.

Rozdání ideální do párového turnaje. Zde měli na prvním stole šanci Číňani, neb při perfektní obraně 2 padají. Na sedmém zdvihu měl Jih přesnapnout, vyjet K a pokračovat v kárách. Na druhém stole nejspíš na sedmém zdvihu přišlo káro než tref, tak se eliminuje nadzdvih. Počítám, že drobná chyba na úrovni VuGraph operátora. Skóre beze změny, jinak by tam byl jeden impík pro Čínu.

Rozdání 7. z 16

 
DTH: N-S 5-4, 7, 5, 4-5 a 7; E-W 8, 5, 8, 8 a 5.
Par: 1Bt E/W +1 za -120 pro N-S.
+5, stav po rozdání: 0-36 impů (rozdíl 36); 7-23 vimpů.

Při kontru Západu na prvním stole byla intuice správná, něco tam bylo. Pro linku E-W tam byly 2 i 2Bt. Dopadlo to však ještě lépe, neb linka N-S padá dvakrát místo papírového jedenkrát. Podle GIBu je klíčová chyba na šestém zdvihu, kdy si Jih vyjíždí K. Obrana však byla neúprosná a opakované srdcové útoky ve finále krátí trumfy Severu a ten nemá možnost si užít rozvinutých trefů. Z ničeho nic, pět impů pro Českou republiku. Vlna od fanoušků a další...

Rozdání 8. z 16

 
DTH: N-S 7-6, 4, 10, 4 a 10-9; E-W 4, 8, 2, 8 a 2.
Par: 4X E/W -2 za +300 pro N-S.
+11, stav po rozdání: 0-47 impů (rozdíl 47); 4-25 vimpů.

Půlící a hraniční rozdání, magická osmička. Lidé slabších povah a nervově labilní, nechť toto rozdání přeskočí. Ačkoliv je konvence, že skok do celoherního závazku je slabší variantou listu, zkusí oba páry vylicitovat slem, ale neúspěšně. Na prvním stole přichází navíc kontra. Závazek 5 padá při výnosu pikovém či károvém. Otázka je proč.

Výnos kárový předchází expasu Východu. Výnos pikový ve všech důsledcích likviduje přepravu, neb v konečném důsledku (dabl trefový u Západu, jen dabl kárový u Severu) nemá hlavní hráč jak přejít do ruky ze stolu aniž by zadal zdvih T7 ležící pod QJ98. I kdyby od hlavního hráče přišla zoufalost jako výnos nízké ze stolu, tak Západ bere esem a vrací další pik, který musí vzít hlavní hráč králem a desítka dabl leží pod dámou trumfovou a čeká si na zdvih.

Na prvním stole hlavní hráč zkouší dlouhé trefy u Západu, chybně. V zoufalství ještě zkouší trumfy na 2-1 s T u Východu, ale ani to nepomáhá a padá. Na druhém stole výrazně chybuje Východ na druhém zdvihu, vynáší kára a sám sebe expasuje a zadá závazek.

Přejme soupeřům vše dobré, ale důležitý je výsledek +11 impů a naši dosáhli a překročili magickou hranici rozdílových 42 impů, počítáno včetně, pro 16 krabic, a kdyby nyní skončili hru, měli by maximum, tedy 25 vimpů nad prvním čínským týmem. Těšme se na druhou polovinu krabic!

Rozdání 9. z 16

 
DTH: N-S 10, 8, 12, 10 a 8; E-W 2, 5, 1, 3 a 4.
Par: 6 N/S = za +980 pro N-S.
-11, stav po rozdání: 11-47 impů (rozdíl 36); 7-23 vimpů.

Ha, slemová zóna, bohužel musíme konstatovat, že ztráta 11 impů pro náš tým. Trumfy 6-3, plná kontrola tří barev a singl proti KJT, hráno správně ze Severu. Na prvním stole dělala obrana co mohla, ale zlomit tento slem nešlo. Na druhém stole odehráli vylicitované 4 s dvěma nadzdvihy. Smutně konstatujeme, že druhý nevylicitovaný slem v tomto segmentu, a po „zásluze“ skok směrem dolů z 25 vimpů na 23. Nemám se rád, že to píši.

Rozdání 10. z 16

 
DTH: N-S 8, 9, 5, 10 a 7; E-W 3, 3, 7, 2 a 6.
Par: 1 N/S +2 za +140 pro N-S.
+5, stav po rozdání: 11-52 impů (rozdíl 41); 6-24 vimpů.

Rozdání z párového světa. Obraně se podaří závazek porazit, kdy hlavní hráč zkouší impas na kárového kluka, který nedrží. Na druhém stole si hrají pohodový pikový závazek. Po příjemném károvém výnosu se měly začít vyjíždět trumfy, neb kára trumfy zastoupí, bylo-li by třeba. Při otočeném odhadu A a Q přichází hlavní hráč o nadzdvih, ale závazek plní. Dle litery dvojitého tichého hráče tam byly po károvém výnosu dva nadzdvihy, ale buďme rádi za to, co máme.

Rozdání 11. z 16

 
DTH: N-S 5, 7, 6, 8 a 3; E-W 8, 6, 7, 4 a 10.
Par: 4 E/W = za -130 pro N-S.
+1, stav po rozdání: 11-53 impů (rozdíl 42); 5-25 vimpů.

Na tomto rozdání na prvním stole odehráli naši Par s pozváním do celoherního závazku, na druhém čeští hráči ukradli trefový závazek vylicitováním 2, který se kontrovaný mohl prodražit. Kontra nepřišlo a tak naši získali jeden imp.

Rozdání 12. z 16

 
DTH: N-S 5, 8, 4, 7 a 4; E-W 7, 5, 9, 6 a 9.
Par: 3 E/W = za -140 pro N-S.
-2, stav po rozdání: 13-53 impů (rozdíl 40); 6-24 vimpů.

Na tomto rozdání náš tým ztratil dva impy, neb na druhém stolu našli soupeři Par. V důsledku tudíž klesáme o jeden vimpík.

Rozdání 13. z 16

 
DTH: N-S 8, 6-7, 7, 9 a 9; E-W 4, 6, 5, 4 a 4.
Par: 1Bt N/S +1 za +120 pro N-S.
Beze změny, stav po rozdání: 13-53 impů (rozdíl 40); 6-24 vimpů.

V této fázi segmentu fandové doufali, že nepřijde nic už špatného, jen zvednout ten vimpík ziskem několika impů. Zde byla obrovská, ale těžko objevitelná možnost: vynést srdce. Obrana by dřív nebo později získala tři srdce a dva zdvihy trefové. Na prvním stole se linka E-W mohla slušně zapotit, protože mohli uniknout jen do 2, které padají dvakrát. Na tomto rozdání beze změny skóre, ať jsme fandili, jak jsme fandili!

Rozdání 14. z 16

 
DTH: N-S 3, 3, 2, 6 a 6; E-W 9, 10, 11, 7 a 7.
Par: 4 E/W +1 za -450 pro N-S.
-11, stav po rozdání: 24-53 impů (rozdíl 29); 8-22 vimpů.

Černé rozdání tohoto segmentu. Ačkoliv na obou stolech leží Par, tak na čtvrtém zdvihu na prvním stole je zahrána pika, místo vyjetí trumfů. To mohla dokonce aktivovat obrana již na zdvihu třetím. Vítězný pikový zdvih už nebylo jak dodatečně nahradit. V dvoukartové koncovce je sice na Západu rozvinutá pika, ale už se tam není jak dostat a K padá pod A jak se Sever nenechal napálit.

Rozdání 15. z 16

 
DTH: N-S 4, 2, 7, 5-4 a 2; E-W 9, 10, 6, 8 a 11.
Par: 4 E/W = za -420 pro N-S.
Beze změny, stav po rozdání: 24-53 impů (rozdíl 29); 8-22 vimpů.

Na tomto rozdání bylo možné zahrát 3Bt, 4 a 5. Druhá linka s tím nemohla nic nadělat v druhé proti první, neb by padali třikrát za 800 bodů. Před posledním rozdáním si fanoušci mohli oddychnout: žádná změna skóre na tomto rozdání.

Rozdání 16. z 16

 
DTH: N-S 6-7, 6, 7, 6-7 a 5; E-W 6, 6, 6, 6 a 8.
Par: 2 E/W = za -90 pro N-S.
-6, stav po rozdání: 30-53 impů (rozdíl 23); 10-20 vimpů.

A ještě černější rozdání. Našim na prvním stole utekl trefový závazek a padají jedenkrát v 2, na druhém stole si E-W zamluvil 1Bt+1. Podtrženo, sečteno, šest impů soupeřům a poněvadž rozdíl impů vychází na horní hranici intervalu 20-23, tak je výsledek 10-20 vimpů v český prospěch. Také by ty intervaly mohla WBF dát spojitě pro každý přípustný rozdíl.

Stačil kdekoliv nadzdvih či jeden pád od soupeřů navíc a mohli jsme se pravděpodobně dívat na 9-21, nu, nevadí. Jen se bojím, že budou vimpíky chybět, uvidí se! Fandíme, držíme palce, vlna z diváků stadiónem, další vlna z diváků,...

Sumář segmentu: vlnilo se (vektorová forma v PDF po nakliknutí).
Sazba pomocí balíčku pgfplots z TeXového světa.

Závěrem

Naši borci si drží druhou pozici se 120 vimpy za prvním polským týmem se 125 vimpy a před německým týmem se 115 vimpy na pozici třetí. Uvidíme, jak se našim bude dařit dál, turnaj je složen jak ze silných a zkušených, tak i relativně slabých týmů, je to náročný turnaj. Obávám se však, že jim 5 vimpů z tohoto segmentu může hodně chybět. Uvidíme, rolujte na stránce níž kolem aktuálních výsledků, nechci malovat Čerta na zeď!...

Držíme našim palce!


Zpět do domečku...